Riziká podpoistenia

Nízke úrokové sadzby na hypotekárne úvery v bankách, veľký záujem o kúpu bytov a domov spôsobil dynamické zvyšovanie ich ceny.
Stúpajú nielen ceny starších bytov, ale aj novostavieb.  Pomalšie, ale predsa rastú aj ceny domov.

Základným problémom pri raste cien nehnuteľností v závislosti s poistením je ich podpoistenie.

Podpoistenie

Pod podpoistením rozumieme stav, kedy poistná suma, na ktorú je daná nehnuteľnosť poistená, je nižšia ako jej skutočná hodnota.

Podpoistenie nehnuteľností  vzniká  často aj pri starých zmluvách 10 – 20 ročných.  Stretla som sa aj s 30 ročnou zmluvou  uzavretou  ešte v roku 1989 na výstavbu rodinného domu s poistnou sumou 100 000 SK.  V prípade poistnej udalosti v roku 2019 z tejto poistnej čiastky, v súčasnosti v prepočte 3.319,39 €, si vymeníte možno  tak plastové okná.

Máte správne poistený byt, dom?

Ak je hodnota vášho domu 100.000 €, poistná suma na vašej zmluve 50.000 €, pri poistnej udalosti je priznané poistné plnenie v rovnakom pomere k výške škody,  ako je pomer poistnej sumy k poistnej hodnote.

Čo to v praxi znamená:

Pri poistnej udalosti je vyčíslená škoda na vašom majetku v hodnote 30.000 €, dom máte poistený  na 50 % jeho skutočnej hodnoty, tak aj poistné plnenie nedostanete v plnej výške 30.000 €,  ale len 50 % z tejto čiastky t.j. 15.000€.

Upraviť podľa nových cien je potrebné aj poistenie domácností.  Hodnota vybavenia našich domácností rastie. Pred rokmi bola poistná suma 300.000 Sk (10.000 €) ešte postačujúcou poistnou sumou.

Ak sa chcete vyhnúť pri poistnej udalosti sklamaniu z krátenia poistného, prezrite si svoje zmluvy o poistení domu a domácnosti. Nie je príjemné dostať sa do situácie, keď pri nečakanej škodovej udalosti  zistíte, že máte podpoistený byt,  dom či domácnosť.

Ak chcete získať istotu, že váš majetok je zabezpečený podľa vašich predstáv, kontaktujte nás. Prehodnotíme vám vaše zmluvy BEZPLATNE!>>

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu