Plánovaná modernizácia bývania, ale kde na to zobrať prostriedky?

Plánujete v blízkej dobe rekonštrukciu domu alebo vášho bytu? Čakajú vás nevyhnutné opravy – nová kúpeľňa, kuchynská linka so spotrebičmi, výmena bytového jadra či výmena okien a dverí ? Popravde, stále je čo opravovať, hlavne ak sa jedná o staršiu nehnuteľnosť, kde je to priam nevyhnutnosť. Nebudeme si klamať, ale v dnešnej dobe sa suma za opravy a modernizácie môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur.

Najrýchlejšou a najideálnejšou voľbou na financovanie rekonštrukcie je využitie vlastných prostriedkov, ale nie každý má odložené dostatočne veľkú čiastku peňazí. Samozrejme netreba zabúdať aj na finančnú rezervu, ktorú by sme si mali ponechať pre každý prípad.


Na finančnom trhu je dnes k dispozícii mnoho finančných produktov, ktoré môžu byť nápomocné pri financovaní či dofinancovaní plánovanej rekonštrukcie. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Je len na nás, ktorý si vyberieme, aby to spĺňalo naše požiadavky. Stručný prehľad nám môže pomôcť s výberom tej najvhodnejšej možnosti pre nás.

Hypotéka

Hypotéka je dlhodobý úver, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou. Preto treba myslieť nato, že pri poskytnutí tohto úveru je nutné danú nehnuteľnosť založiť v prospech banky a nehnuteľnosť bude použitá ako zdroj financovania.

VýhodyNevýhody
Dlhšia doba splácania (až 30 rokov)Nutnosť založenia nehnuteľnosti
Nižšie mesačné splátkyPoplatky za znalecký posudok a kataster
Nižšie úrokové sadzby (v porovnaní so spotrebným úverom)Dlhší čas na schválenie úveru v porovnaní so spotrebným úverom
Mimoriadne vklady
Bez nutnosti dokladovania účelu (po splnení podmienok banky)

  • Ak potrebujete väčšiu flexibilitu v použití finančných prostriedkov odporúčame americkú hypotéku – hypotéku bez dokladovania účelu.

Spotrebný úver

Spotrebný úver je krátkodobý až strednodobý úver, pri ktorom nie je nutné zakladať nehnuteľnosť ani dokladovať účel využitia požičaných finančných prostriedkov. Tento typ úveru je vhodný hlavne pre tých, ktorí potrebujú menšie sumy a rýchlejšie schválenie úveru.
Vybavenie spotrebných úverov je často veľmi rýchle a jednoduché, v poslednej dobe dokonca možné aj online – bez osobnej návštevy banky.

VýhodyNevýhody
Rýchle a jednoduché vybavenieKratšia doba splácania (max 8 rokov)
Bez založenia nehnuteľnostiVyššie mesačné splátky
Bez dokladovania účeluVyššie úrokové sadzby v porovnaní s hypotékou

Stavebné sporenie

Stavebné sporenie je primárne dlhodobý finančný produkt, ktorý umožňuje klientom systematicky sporiť na budúce bývanie. Jedná sa o sporenie a po splnení určitých podmienok, ako sú minimálna doba sporenia, výška nasporenej čiastky, je možné získať aj úver s nižším úrokom na financovanie rekonštrukcie bez založenia nehnuteľnosti do výšky 50-tisíc eur.

Tento produkt je vhodný pre tých, ktorí majú dostatok času na sporenie pred plánovanou rekonštrukciou. Je však potrebné uviesť, že veľkou nevýhodou tohto produktu je povinnosť klienta všetko vydokladovať a predložiť všetky faktúry stavebnej sporiteľni.

VýhodyNevýhody
Bez založenia nehnuteľnostiDlhšia doba sporenia pred získaním úveru(dnes k dispozícii aj medziúver, ale s vyšším úrokom)
Možnosť získať štátnu prémiuPotrebné splniť určité podmienky pre získanie úveru – administratívna náročnosť
Nižšie úrokové sadzby (v porovnaní so spotrebným úverom)
Flexibilný úverový rámec

Pri výbere vhodného finančného produktu pre financovanie rekonštrukcie je dôležité zohľadniť svoje osobné potreby, finančnú situáciu a aj časový horizont (doba splácania úveru). Spoľahnite sa na odborníkov a obráťte sa na svojho finančného poradcu, ktorý vám rád a ochotne pomôže vybrať ten správny produkt , tak aby to vyhovovalo vašim požiadavkám.

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu