Tu je veľmi dôležité vedieť, že krivka pohybu investícií nemá len rastúci charakter. Trh je živý organizmus, ktorý neustále pracuje. Preto sa v spojitosti s investovaním často používa aj fráza: Vaše peniaze pracujú, aj keď spíte. Sú obdobia, keď sa investovaniu darí, podmienky sú veľmi priaznivé, tak ako je tomu teraz, počas inflácie, keď sú ceny akcií nízke. Dokážete teda nakúpiť veľa “muziky” za málo peňazí.
V čase, keď krivka naberie klesajúci charakter a ceny akcií opäť začnú stúpať, budete ich mať dostatok nato, aby ste ich nechali pracovať. V tomto období je veľmi dôležité nespanikáriť a nebáť sa, že o svoje výnosy prídete. To sa nemôže stať a platí tu staré známe porekadlo, odvážnemu šťastie praje. Pretože situácia na trhu je opakujúci sa kolobeh a odborníci vedia dopredu predpovedať situáciu a vývoj trhu na viac ako 90 %. Kto teda vydrží v čase krízy alebo lepšie povedané, v čase poklesu hodnoty akcií, ten má istý výnos v budúcnosti.
Odpovede na základné otázky o investovaní
Pre koho je investovanie vhodné? Do akého fondu investovať? Koľko investovať? Ako zostaviť investičný plán? Aký je cieľ môjho investovania?
Pre koho je investovanie vhodné?
Málokto z nás si dokáže hneď po prvej výplate povedať: časť miniem a časť si odložím na dôchodok. Kto už by aj vo svojich dvadsiatich rokoch myslel na dôchodok, a prečo vlastne? Každé ušetrené euro, ktoré si odložíme pred 30-tkou, pre vás znamená minimálne 20 eur na dôchodku. Po 40-tke ale jeho budúca hodnota klesá na necelých 8 eur. Pravidelnosť a časový horizont sú teda základné piliere “milionárskeho” dôchodku, ktorý si budete môcť užívať, ak si začnete na svoju jeseň života šetriť už teraz. Veľmi jednoduchý príklad vidíme za našimi hranicami v Nemecku. Často si robíme žarty na úkor nemeckých dôchodcov, ktorí cestujú po svete a užívajú si dôchodok naplno. Z časti im možno aj trošku závidíme. To však nemusíme, pretože poznáme tajomstvo ich radosti. V Nemecku je totižto DDS povinné odo dňa, ako uzavrú prvú pracovnú zmluvu. Takže si v podstate “povinne” šetria na dôchodok už od momentu, keď začnú pracovať.
Lepšie neskoro ako nikdy
Čo však v prípade, ak sme túto múdru radu doteraz od nikoho nedostali a našich dvadsať rokov už má dvadsať +? V investovaní platí, že nikdy nie je neskoro. Je to oblasť financií(?), ktorá poskytuje možnosti pre každého. Preto pokiaľ na finančnom poli nie ste doma, je skvelý nápad osloviť zodpovedného a skúseného finančného agenta vo vašom okolí, ktorý sa vašim financiám pozrie na “zúbok” a okrem vhodného investičného fondu vám určite dokáže ušetriť na mnohých výdavkoch, o ktorých zatiaľ možno ani netušíte.
Aká je ideálna výška investícií?
Koľko investovať bude asi prvá otázka, na ktorú sa každý z nás opýta. Ľudia často investičné vklady vnímajú ako stratené peniaze. Nie je to však pravda. Sú to peniaze, ktoré si na vás počkajú na konci vášho investičného plánu ako zrelé ovocie vášho snaženia. To, že ich nevidíte a nemáte k nim jednoduchý prístup, je vaša výhoda. Pretože len dlhodobé investovanie má skutočný význam, pokiaľ neplánujete výnimočne vysoké vklady. Pravidelných 20, 50 či 100 eur je vynikajúca čiastka na začiatok. V ideálnom prípade by to však malo byť aspoň 10 % zo mzdy.
Výšku vkladov môžete, samozrejme, zvyšovať či znižovať podľa vašich aktuálnych možností či preferencií. Stále platí, že trh je živý mechanizmus a prispôsobovať sa jeho situácii je veľmi múdre. Na všetky tieto otázky nám odpovie náš investičný plán, ktorý si na začiatku našej cesty pripravíme s finančným poradcom alebo s odborníkom na financie.
Nemusíte však každý deň sledovať pohyb akcií či dlhopisov. Na to už máme vyspelé technológie, ktoré to robia za nás a finančných poradcov, ktorí sledujú výsledky diania a priebežne nás o nich informujú.
Čo je to investičný plán?
Keď idete do sveta, zoberiete si mapu. Alebo si zapnete navigáciu. To isté je potrebné urobiť v prípade, že sa rozhodnete investovať. Ako prvý krok by ste si mali zostaviť investičný plán.
Investičný plán vám bude doslova slúžiť ako mapa k pokladu. Ako prvý krok je preto nevyhnutné určiť si cieľ, aby ste vedeli, kam vlastne vaše investičné doprodružstvo smeruje.
Pri každom nastavení cieľa v navigácii vám automaticky vypočíta čas cesty. Pri investovaní si čas cesty určíte sami. Môžete sa rozhodnúť pre krátkodobé, strednodobé alebo dlhodobé investovanie.
Každopádne, pokiaľ nie ste odborník, je vždy lepšie nejakého osloviť. Pomôže vám zvoliť vhodný časový horizont investovania podľa vašich možností a cieľov. Čas sú v tomto prípade peniaze.
Keď poznáme náš cieľ a čas, za ktorý sa doň dokážeme dostať, môžeme si vybrať spôsob, akým svoj cieľ dosiahneme. To znamená vybrať si vhodnú investičnú stratégiu.
Pokiaľ ste došli do tohto bodu a stále ste neoslovili žiadneho finančného poradcu, v tomto kroku je ten najlepší čas. Môžete sa tak vyhnúť mnohým chybám, ktorých sa menej ostrieľaní investori bežne dopúšťajú.
Investičný poradca vám pomôže vybrať vhodnú stratégiu a ušije ju doslova na mieru vašim cieľom, očakávaniam a možnostiam.
Finančná rezerva – Prečo ju vytvoriť a odkiaľ?
Až 80 % Slovákov nemá finančnú rezervu ani na 3 mesiace. Viac ako pätina Slovákov nemá finančnú rezervu ani na jeden mesiac a približne každý šiesty Slovák nemá žiadnu finančnú rezervu. Tieto čísla sú alarmujúce, pretože napriek aktuálnej svetovej situácii, inflácii, navyšovaniu cien, je nevyhnutné myslieť aj na finančnú rezervu.
Napriek tomu, že sa vám to môže zdať zbytočné, tvorba finančnej rezervy by mala byť pravidelnou súčasťou mesačných výdavkov na domácnosť. To znamená, že tak ako každý mesiac počítate v rámci svojho rozpočtu s tým, že musíte zaplatiť nájom, paušálne poplatky za mobilný telefón, bežné výdavky ako enerigie, potraviny a podobne, rovnako by ste mali do svojho rozpočtu zaradiť tvorbu finančnej rezervy.
Finančná rezerva totiž znamená slobodu a istotu zároveň. Dáva vám slobodu v rozhodovaní v prípade, že sa rozhodnete zmeniť zamestnanie, ochoriete, pokazí sa vám práčka,… Jednoducho čokoľvek, čo sa vo vašom živote odohrá, vám už nemusí tvoriť vrásky, pretože budete na každú situáciu pripravení. Čo vám dá okrem slobody istotu v tom, že dokážete zabezpečiť seba a svoju rodinu.
Je sporenie finančná rezerva?
Nie. Sporenie je niečo ako nezamestnané úspory. Stoja a ako sme už spomenuli, pohlcuje ich inflácia. Na druhej strane finančná rezerva je pre peniaze ako dobrá práca. A dobre investované peniaze sú ako práca, ktorá ich baví.
Aj v tomto prípade platí, že informácie majú cenu zlata. Finančný agent sa dokáže pozrieť na vaše pravidelné príjmy a výdaje a dokáže vám veľmi presne optimalizovať hospodárenie. Nato, aby dokázal vašu situáciu zhodnotiť presne, potrebuje od vás presné údaje. Je teda veľmi dôležité, aby to bol človek, ktorý si získa vašu dôveru. Nemusíte mu teda ukázať celé vaše “domáce účtovníctvo” na prvom sedení.
Správny agent by to od vás ani nevyžadoval. Rozumie citlivosti situácie a údajov, ktoré sa s ním chystáte zdieľať, preto vás do ničoho nenúti, zároveň vás však pravdivo informuje o všetkom, čo by vám mohlo pomôcť. Je to predsa len odborník, ktorý sa v tejto oblasti pohybuje dlho, je to jeho práca a rovnako, ako by ste so zdravotným problémom išli za lekárom – špecialistom, tak odporúčame aj v prípade ozdravenia vašich financií začať investovať za sprievodu odborníkov – špecialistov.