4 chyby pri investovaní do podielových fondov

Čo očakávate, keď sa rozhodnete investovať svoje peniaze na kapitálovom trhu? Aké dôvody vás poháňajú investovať do akcií, dlhopisov? Vysoký úrok, jednoduchý zárobok, žiť, cestovať z výnosov svojich peňazí?
Čo sa však stane ak vaše nádeje sa hneď nesplnia? Ak investujete práve v čase, keď sa ekonomike darí a zrazu príde kríza, pokles?

Aké sú najčastejšie chyby pri investovaní do podielových fondov?

1. Investovanie podľa historickej výkonnosti.

Platí základné pravidlo „minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výnosov“.  Minulá výkonnosť fondov by nemala byť hlavným kritériom pri rozhodovaní sa,  kam investujem svoje peniaze. Vysoké zhodnotenie, ktoré robia fondy netrvá večne. Je len otázkou času, kedy príde ku korekcii. Je to ako naskočiť do rýchlo idúceho vlaku, ktorý sa blíži k stanici. Nastúpite a potom už len čakáte, kedy sa vlak opäť rozhýbe a naberie potrebnú rýchlosť a vy sa dostanete do cieľa svojej cesty.

2. Stanovenie cieľa

Predtým ako podpíšete zmluvu, stanovte si cieľ, na čo chcete využiť tieto finančné prostriedky. Čo očakávate od tejto investície? Dokážete sa vyrovnať so situáciou ak vaša investícia poklesne o 50 %? Chcete investovať jednorázovo alebo v pravidelných mesačných splátkach?  Aký je časový horizont dokedy nebudete potrebovať tieto peniaze? Sú to mesiace alebo roky? Máte vytvorenú aj inú finančnú rezervu, alebo sú to všetky peniaze, ktoré máte? Na takéto a podobné otázky by ste mali mať odpoveď.

3. Časový horizont

Úzko súvisí so stanovením cieľa. Ak viete, že tieto peniaze chcete použiť napr. na dôchodok, pre dieťa na štúdium a máte pred sebou ešte 10 – 20 rokov, denné správy o poklese indexov vás nemusia znepokojovať. Takýchto správ bude za toto obdobie ešte veľa. Klesajúce či rastúce  trhy sú dobrou témou pre noviny, televízne správy. Ak trhy majú za sebou výrazný pokles, píše sa o tom ako o „bankrote trhov“. Vtedy začnú pracovať emócie a investori predávajú svoje podiely. Platí to aj opačne. Neodporúčam sledovať denne stav svojho účtu, správy o poklesoch alebo raste na kapitálovom  trhu.

Ak však investujete na krátke obdobie napr. 3 roky, nie je rozumné dávať tieto peniaze do akcií, aj keď práve správy v novinách v televízii hovoria o neskutočnom raste akcií. Mesiac pred výberom príde pokles a máte hlavu v smútku.

4. Diverzifikácia – rozdeľuj

Predstavte si, že ste poľnohospodár, ktorý pestuje len pšenicu. Príde studený, daždivý  rok a výnos pšenice bude nízky. Ak však tento hospodár pestuje pšenicu, kukuricu a aj slnečnicu jeho šanca, že dosiahne výnos je vyššia, aj keď úroda pšenice nebude veľká. To isté platí aj pri investovaní peňazí. Svoje peniaze si rozdeľte do viacerých nástrojov finančného trhu – bežný účet, podielové fondy, dlhopisy, akcie. Ak investujete aj menšiu sumu, podielový fond investuje peniaze podielnikov do viacerých spoločností.

·       Nikdy pri nákupe do podielových fondov sa neriadne historickou výkonnosťou fondu
·         Pevne si stanovte cieľ, na čo chcete tieto peniaze využiť
·         Dodržujte časový horizont svojej investície
·         Nikdy nedávajte svoje peniaze do jedného košíka 

To sú základné zásady ako sa nezaradiť medzi tých, ktorí odchádzajú znechutení z investovania do podielových fondov.

Ak máte záujem o investovanie do podielových fondov, ozvite sa nám.>>

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu