Krátkodobé vs. dlhodobé investície

1. časť

Ak ste sa už rozhodli sporiť, máte za sebou prvý a najťažší krok k investovaniu. Či už sa rozhodnete investovať na dlhšiu dobu alebo na kratší čas, najdôležitejšia je pravidelnosť.
Pravidelné investovanie je stálejšie a menej rizikové. Pri pravidelnom investovaní nemusíte byť expertom na investície. Stačí si len určiť cieľ a prispôsobiť tomu dobu sporenia.

Určenie cieľa je jednoduchá
záležitosť, proste sa rozhodnete, či chcete sporiť na kúpu nového auta, rekonštrukciu bytu alebo na predčasné splatenie hypotéky.
Samozrejme stanovenie cieľa ovplyvní aj dobu sporenia. Ak sa rozhodnete sporiť na kúpu nového auta , tak si stačí časový horizont určiť napríklad na 5 rokov. Ale ak sa však rozhodnete sporiť a vaším cieľom bude predčasné splatenie hypotéky alebo finančná rezerva na dôchodok, tak tá doba sa môže natiahnuť aj na 20 a viac rokov.

Investovanie preto môžeme z časového hľadiska rozdeliť na :

  • krátkodobé
  • dlhodobé

Každý z týchto typov má svoje výhody aj nevýhody a pre každý typ sú určené a odporúčané iné investičné produkty, aby sa optimalizoval výnos vzhľadom na časový horizont.

Krátkodobé investovanie

Ak chcete investovať peniaze na krátky čas, pravdepodobne hľadáte bezpečné miesto, kde by ste mohli uložiť hotovosť pred tým, ako sa k nej budete musieť v blízkej budúcnosti dostať.

Krátkodobé investovanie môže prestavovať riešenie aj v prípade, ak máte voľné finančné prostriedky, ale nechcete, aby ležali ladom na vašom bankovom účte a odkrojovala si z nich inflácia. Krátkodobé investície sú známe aj ako dočasné investície alebo obchodovateľné cenné papiere. Sú to finančné investície, ktoré je možno rýchlo premeniť na hotovosť, a to spravidla do piatich rokov.

Ale bezpečnosť krátkodobého investovania má svoju cenu. Krátkodobé investície Vám pravdepodobne neprinesú taký výnos ako dlhodobé, ale aspoň splnia svoj účel a to ten, že vaše peniaze nebudú strácať hodnotu.

Krátkodobé investície však majú niekoľko výhod. Často sú vysoko likvidné, takže svoje peniaze môžete získať, kedykoľvek ich potrebujete. Rýchlosť je tiež výhodou krátkodobej investície, keďže na efekt krátkodobej investície nemusíte čakať dlhé roky. Takisto bývajú menej rizikové ako dlhodobé investície, takže môžete mať obmedzené alebo dokonca žiadne riziká.

Aké sú možnosti krátkodobého investovania:

  • Terminované vklady – Sú určené na uloženie usporených finančných prostriedkovza účelom získania výhodnejšieho úroku v porovnaní s bežným účtom. Termínované vklady majú bankou určené viazanosti a to na niekoľko mesiacov alebo rokov. Dobu viazanosti termínu si každá banka určuje sama. Výhodou termínovaných vkladov je, že úroková sadzba je počas celej dohodnutej viazanosti nemenná.
  • Sporiace účty – Sporiace účty umožňujú kedykoľvek vkladať alebo posielať peniaze na sporenie. Väčšina sporiacich účtov je bez viazanosti, to znamená, že aj peniaze môžete kedykoľvek vyberať. Banky vyplácajú na sporiace účty pravidelné úroky, ktoré ale môžu byť niekedy veľmi nízke. Niektoré sporenia je možné využívať len za podmienky vedenia bežného účtu v banke.
  • Dlhopisy a dlhopisové fondy – Dlhopisové fondy sú fondy vhodné ako investícia na dobu 2 a viac rokov. Investujú totiž minimálne z jednej tretiny do dlhopisov, malú časť do akcií a zvyšok do ostatných typov investícií. Sú určené pre dynamickejších investorov, ktorí sú ochotní podstúpiť určité riziko. Samotné dlhopisy reagujú predovšetkým na infláciu a na zmeny úrokových sadzieb. Najmenej rizikové a teda najbezpečnejšie sú štátne dlhopisy, potom firemné dlhopisy investičného stupňa, čo sú dlhopisy kvalitných spoločností.
  • Pôžičky – Investície do pôžičiek pre ľudí dokážu zabezpečiť vyšší výnos než bežné termínované vklady alebo sporiace účty v bankách. Ide o modernú formu investície, ktorá spája ľudí s nadbytočnými financiami s tými, ktorí práve potrebujú rýchlu pôžičku. Niekedy sa takáto forma pôžičiek vyskytuje aj pri developerských projektoch. V poslednej dobe sa často stretneme aj s pojmom „ P2P pôžičky (Peer – to – Peer pôžičky – „Ľudia – ľuďom) , ktoré predstavujú jeden zo spôsobov, ako si vytvoriť pasívny príjem.

Vyznať sa vo veľkom množstve rôznych finančných nástrojov nie je vôbec jednoduché. Preto odporúčame poradiť sa pri výbere so skúseným odborníkom, ktorý vás upozorní aj na to, aby ste si pri výbere dali pozor, v akej mene vybraný nástroj investuje a vyhli sa zbytočným poplatkom a ďalšiemu riziku. Poradí vám vhodnosť vyhovujúcu presne vašim požiadavkám a vášmu časovému horizontu.

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu