Do čoho investovať, aby vaše financie pracovali pre vás?

Z každej strany v poslednej dobe počujete, že je potrebné investovať, no netušíte, ako na to? Najjednoduchším a najmenej rizikovým spôsobom je osloviť osobu roky obávanú a démonizovanú – finančného poradcu.

Doba sa mení a my s ňou. Úloha finančného poradcu v našej spoločnosti výrazne narástla. Z nedôveryhodných “finančných poradcov” sa tvrdou prácou stali vzdelaní, rozhľadení a hlavne pre laikov, nenahraditeľní strážcovia našich financií. Ako k tomu došlo? Veľmi jednoducho. 

Zmenil sa trh, jeho podmienky a po mnohých odhalených podvodoch sa pravidlá nastavili tak, že burza s vašimi financiami nakladá spôsobom, aby peniaze pracovali, nie strácali na hodnote. Zatiaľ však stále nežijeme v plne digitalizovanom a robotickom svete. Stále sme ľudia, preto potrebujeme aj živých odborníkov z mäsa a kostí, ktorí nám dokážu jednoducho vysvetliť, čo sa s našimi peniazmi deje, keď ideme s kožou na trh. Trh cenných papierov.

Podielové fondy vs. ETF fondy

Čo sú podielové fondy a ako fungujú? Povedzme si to na veľmi jednoduchom príklade. Predstavte si, ako sa v práci skladáte na darček pre kolegu, ktorý bude oslavovať narodeniny. Každý z vás urobí vklad a spoločne nazbierate sumu, z ktorej podiel každého kolegu je čiastka, ktorou prispel a investícia fondu je darček pre oslávenca. Spoločne tak dokážete kolegu potešiť darčekom, ktorý by ste mu inak individuálne určite ani jeden nedarovali. 

Podielové fondy teda pomáhajú malým investorom investovať do cenných papierov, ktoré si sami nemôžu dovoliť kúpiť. Ich kúpa a predaj neprebieha priamo, preto prevod prostriedkov zaberie viac dní. Tvoria ich napríklad cenné papiere, akcie či iné investičné nástroje.

Fondy ETF sú modernejšou verziou investovania. Sú oslobodené od daní a poplatkov, čiže sú pre vás výnosnejšie. ETF sú spravované fondy, ktoré pasívne kopírujú ceny akcií alebo indexov, ktoré obchodník s cennými papiermi na burze nakupuje. Ich hodnota sa odvíja od ceny podkladového aktíva, ktorým môže byť zlato, ropa, rôzne komodity alebo dlhopisy.

Investovanie do ETF fondov je pasívne investovanie na burze, na ktorej sa nakupujú akcie a investujú sa do tzv. indexov. Stále váhate? Čítajte ďalej. 

Prečo by ste mali vaše úspory investovať? 

Prvý a hlavný dôvod je, že investovanie do fondov vaše peniaze ochráni pred infláciou, v prípade, že je úroková sadzba vyššia než % inflácie. Možno sa vám to zdá nereálne, ale peniaze, ktoré bezpečne ležia na bežných bankových účtoch, strácajú svoju hodnotu. Znamená to, že ak dnes máte na svojom účte nasporených 100 eur, zajtra ich hodnota bude 98,3 eur a každým dňom bude klesať. Deje sa to hlavne kvôli tomu, že aj keď si sporíte na bežných alebo sporiacich účtoch v banke, ich úroková sadzba je tak nízka, že ich skôr pohltí inflácia ako vám zhodnotí vaše úspory. 

Druhý dôvod, prečo investovať, je, že investovanie vaše peniaze zhodnotí, vďaka čomu si môžete vytvoriť krásnu rezervu do budúcnosti. Funguje to tak, že ak vašich 100 eur vyberiete z bežného bankového účtu a vložíte ich do fondov, ktoré si vyberiete, zajtra z vašich 100 eur bude 100,30 centov.

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu