Ako vám poistenie majetku môže zlepšiť spánok?

Pri poistení nehnuteľnosti rozlišujeme poistenie bytu a poistenie domu, chaty. V skratke – riadime sa charakterom nehnuteľnosti. Tu je veľmi dôležité správne nastaviť výšku poistného plnenia. Tá závisí od aktuálnej trhovej hodnoty, opäť sa však líši pri bytoch, domoch – pri hypotéke podľa výšky úveru, či na základe znalecnéko posudku. Kritérií je mnoho. Nenechajte sa však vyľakať zdanlivo náročným postupom.

Pri rodinných domoch je poistenie trošku náročnejšie. Hodnotu rodinného domu určuje hodnota práce a materiálu, za ktorú si “dnes” viem postaviť rovnaký alebo obdobný dom. Čiže pri určovaní hodnoty rodinného domu sa pri poistení berú do úvahy nielen metre štvorcové,ale aj stavba domu, či je dom podpivničený, koľko má podlaží, aká je strecha,  lokalita a ostatné faktory, ktoré sa zohľadňujú pri jednoduchšom poistení bytov.

Podpoistenie – kameň úrazu v poistení majetku

Pojem podpoistenie nehnuteľnosti alebo majetku si najjednoduchšie vysvetlíme na názornom príklade. Poistná suma na starej poistnej zmluve domu je napríklad 60 tisíc. Nová hodnota domu, ktorá sa počíta na základe aktuálnych cien na trhu by mala byť 105 tisíc eur. Tu je jasné, že daná nehnuteľnosť je podpoistená.

Postup v takomto prípade je taký, že sa vydelí aktuálna hodota novou hodnotou a dostaneme koeficient, ktorý je dôležitý pre poisťovňu – koeficient podpoistenia. Ten nám povie, o koľko percent je naša nehnuteľnosť podpoistená.  Tento koeficient nám taktiež určí, akú čiastku nám poisťovňa uhradí v prípade plnenia. Čo môže byť aj menej ako 60% reálnej hodnoty. Preto je pri poistení majetku alfou a omegou správne stanovenie poistnej sumy. 

To môžeme dosiahnuť len v prípade, že poistenie nášho majetku máme aktuálne. Ideálny horizont na prehodnotenie poistnej zmluvy sú približne dva roky. V aktuálnej situácii, ktorú máme v roku 2022, inflácia, rast cien, vysoké ceny nehnuteľností, je naše odporúčanie nahliadnuť do zmluvy kľudne aj každý rok. Overiť si, či je naše poistenie aktuálne, či sú podmienky nezmené a vyvarovať sa tak nepríjemnému prekvapeniu v prípade, že nastane plnenie poistnej zmluvy. 

Čierny Peter poistenia – Poistenie domácnosti

Poistenie nehnuteľnosti, majetku a domácnosti nie je to isté. Na to nezabúdajme. Väčšina z nás si často neuvedomuje, akú hodnotu ukrýva naša domácnosť. Ale keď si zrátate sumu všetkých predmetov, ktoré okolo seba máte, a predstavíte si, že by vám ich mal zobrať požiar, dostali by ste veľmi ľahko aj na čiastku okolo 30 tisíc eur. To je suma bežnej domácnosti, bez drahých spotrebičov, či luxusného zariadenia. A to už nie je málo. 

Určite ste si teraz uvedomili, ako dobre sa vám darí a čo všetko si môžete dopriať. Druhý fakt je, že pokiaľ to nemáte poistené, môže sa (božechráň) stať, že o to veľmi ľahko prídete. Život sa deje každému z nás, preto je dobré, byť pripravený na každú situáciu, na ktorú sa pripraviť môžeme. 

Vedeli ste o tom, že ak sa vám napríklad pokazí televízor, či variaca doska, s dobrým poistením domácnosti máte nárok na reparáciu? 

Pripoistenia teda nie sú len snahou poisťovní “zarobiť na nás”. Poistenie domácnosti vám pomôže pri akejkoľvek škode, ktorá sa pri bežnom živote udeje. Poistenie zodpovednosti za škodu vám zase pomôže v prípade, že sa na susedov plot odlomí konár vašej jablone, či vytopíte suseda pokazenou práčkou. Poistenie majetku je odozvou na reálne životné situácie. 

Update, upgrade, aktualizácia – čo je to audit?

Akokoľvek to nazveme, audit starých zmlúv a úverov je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o naše financie. 

Ruku na srdce, kedy naposledy ste otvorili fascikel s papiermi, v ktorom máte svoje poistky? Nič si z toho nerobte, väčšina ľudí pristupuje ku svojim poistným zmluvám podobne. V dobe, kedy sa situácia v každej oblasti tak rýchlo mení, je ale dobré vedieť sa obracať. To znamená, že je dobré, čas od času nazrieť do všetkých zmlúv, ktoré máte doma starostlivo odložené a prejsť si podmienky, za akých boli uzavreté. Získate tým dokonalý prehľad o vašich výdavkoch aj o tom, kde pridať, ale hlavne, kde sa dá rozumne ušetriť – optimalizovať. 

Dobrou správou je, že odborníci na financie majú prehľad aj v poistení, pretože je to už bežná súčasť ich práce a záujmov. V prípade, že plánujete audit vašich osobných financií a zmlúv, neváhajte osloviť odborníka, ktorý má v danej oblasti bohaté skúsenosti a dokáže vám vo vašich “papieroch” urobiť poriadok a vysvetlí vám všetko, čo vás bude zaujímať. 

Nastavte krytie svojich zmlúv a buďte pripravení na budúcnosť, nie minulosť.

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu