5 dôvodov prečo s investovaním začať už dnes

1. inflácia

V bankách majú Slováci uložených vyše 43 miliárd eur, no s úrokom, ktorý sa pohybuje iba tesne nad nulou. V strachu pred stratou financií mnohí uprednostňujú bezpečie pred investovaním avšak úspory zožiera vysoká inflácia. Podľa štatistického úradu dosiahla priemerná inflácia v roku 2022 úroveň 12,8 %. Na bežných účtoch sa preto oplatí držať len železnú rezervu.
„Netreba sušiť finančné prostriedky na účtoch v bankách, pretože neinvestovaním sa sami ochudobňujeme!“
Peniaze odložené na bežných účtoch v bankách majú nulový alebo len minimálny výnos, dokonca ešte musíme platiť bankám za to, že u nich máme peniaze odložené.

2. finančná nezávislosť

Takmer všetko na svete je otázka peňazí. Máte svoje ciele a túžby. Niekto sníva o rekonštrukcii bytu, dovolenke pri mori či o kúpe chalupy. Ak chýba hotovosť, potrebujete sporiť. Ideálne tak, aby ste získali nielen efektívne úročenie, ale mali istotu neviazanosti vkladu. Fakt, že šetríte a máte svoje peniaze vždy po ruke, vnesie do vášho života pokoj a istotu.
No ak dokážete rozumne investovať tak, aby ste ich zúročili a mali zároveň vždy po ruke, získate viac.
Možností je niekoľko a stačí si len vybrať.
Finančný poradca je dobrý „kompas“, ktorý Vám pomôže zorientovať sa vo svete financií a poradí, ktoré investovanie je pre Vás najvhodnejšie.

3. Slovensko starne – urobme si vlastný sporiaci pilier

Demografický vývoj na Slovensku je dlhodobo nepriaznivý. Dôchodkový systém v SR nám nezabezpečí dôstojný dôchodok. Jediným riešením je vytvoriť si svoj vlastný sporiaci pilier, na ktorý nám nik nesiahne. Nespoliehajme sa nato, že sa o nás postará štát alebo rodina. Dnes odložených pár desiatok eur nám môže vybudovať slušnú sumu, ktorá by mohla tvoriť základ vlastnej mesačnej renty v neskorších fázach života.

4. budúcnosť je v našich rukách

V dnešnej dobe často počujeme, ako si ľudia hľadajú výhovorky, prečo neinvestovať.

„Budem mať svadbu, potrebujem si našetriť a nezvýši mi na investovanie.“
„Narodilo sa mi dieťa, budem mať vyššie výdavky, nemôžem teraz sporiť.“
„Budem stavať dom/mám hypotéku, ktorú musím splácať a na sporenie mi neostalo.“

Úspešný je však ten, kto nehľadá výhovorky, ale hľadá spôsoby ako investovať. Pri pravidelnom investovaní počas dostatočne dlhého obdobia sa aj z malého mešca môže vytvoriť pekná kôpka peňazí. Nie nadarmo sa hovorí „babka k babke, budú kapce“. Začnime už dnes, aby sme v budúcnosti neľutovali, že sme to odkladali.

5. široká škála možností na investovanie

V minulosti boli možnosti investovania dosť obmedzené. Vkladné knižky, stavebné sporenie, kapitálové a investičné životné poistenia sú dnes už nepopulárne a nepostačujúce. Výnos na týchto produktoch je veľmi nízky a až zanedbateľný a preto ľudia hľadajú výhodnejšie ponuky s vyšším ziskom. Bežný ľudia majú k dispozícii oveľa viac možností ako kedysi. Okrem toho, že si človek vie nakúpiť napriamo akcie a mnohé ďalšie finančné inštrumenty, má k dispozícii aj ETF fondy. Aj prostredníctvom samostatných ETF fondov sa dá investovať do akcií, dlhopisov, nehnuteľností, zlata a iných aktív. Investovanie je preto pre dnešnú generáciu jednoduchšie, výhodnejšie a efektívnejšie.
Stačí si len zvoliť tú správnu investičnú stratégiu a cieľ. Ak sa neviete rozhodnúť do čoho investovať, ktorá cesta je pre Vás tá správna, poraďte sa so svojím investičným poradcom.

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu