IIII. pilier – Využite príspevok od zamestnávateľa a urobte viac pre svoje úspory

Ak ste si aj Vy niekedy položili otázku: Kde sa vidím o pár rokov a ako sa budem mať na dôchodku? Tak je tento článok určený práve pre Vás. 

Priznám sa, že aj ja sa veľa krát zamýšľam nad tým, či som finančne pripravená na prechod medzi prácou a dôchodkom. Hľadám všetky možné cesty ako si prilepšiť na dôchodok, aby som sa mala čo najlepšie a mohla si aj na dôchodku napĺňať svoje sny.

Jednou z možností ako si prilepšiť na dôchodok je práve 3. pilier čiže doplnkové dôchodkové sporenie. DDS je dobrovoľný dôchodkový systém, v ktorom sú finančné prostriedky účastníkov spravované doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami.

Kľúčovú úlohu v 3.pilieri zohrávajú príspevky zamestnávateľa, ktorými môže svojich zamestnancov/účastníkov odmeniť a prispieť im na lepší dôchodok. Veľa zamestnávateľov prispieva aj preto, že za to získa daňové úľavy. Nejde o krátkodobý sporiaci produkt, keďže je to v podstate investovanie na princípe podielových fondov. Pri dlhodobých cieľoch je však práve investovanie najlepšiu voľbou, lebo ochráni úspory pred infláciou a dokáže naše príspevky pekne zhodnotiť.

Vstúpiť do 3. piliera môže každý, kto je starší ako 18 rokov. Vstup do tretieho piliera nie je podmienený vekom tak ako je to v prípade 2. piliera. Aj štyridsiatnici alebo päťdesiatnici si môžu uzavrieť tretí pilier, aby mohli využiť jeho daňovú úľavu a ak sú zamestnaní, tak aj príspevky od zamestnávateľa.

Výhody a podmienky doplnkového dôchodkového sporenia

  • Sporiť môžete akúkoľvek sumu a kedykoľvek ju môžete zmeniť bez toho, aby ste to oznamovali, dokonca si môžete zmeniť bezplatne investičnú stratégiu prestupom medzi fondmi
  • sporenie môžete prerušiť a znova obnoviť, kedykoľvek to potrebujete
  • nasporené peniaze z 3. piliera si môžete vybrať aj skôr ako pri odchode do dôchodku. Svoje vklady si môžete vybrať predčasným výberom najskôr po 10 rokoch od trvania zmluvy. Ďalší výber potom môžete zrealizovať po ďalších 10 rokoch a tak ďalej
  • do 3. piliera môže prispievať aj zamestnávateľ, ktorému štát na príspevok poskytuje zvýhodnenie, a to až do výšky 6 % z hrubej mzdy
  • daňová výhoda – o vlastné príspevky do 180 eur ročne si môžete v daňovom priznaní znížiť základ dane. Preto pre optimálne využitie daňovej úľavy sa odporúča posielať si do sporenia 15€ mesačne.
  • nasporené prostriedky sú vaším majetkom a sú predmetom dedičstva
C:\Users\Admin\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.Photos_8wekyb3d8bbwe\TempState\ShareServiceTempFolder\Testament a 3.pilier.jpeg

V prípade ak vám zamestnávateľ prispieva do 3.piliera, vstup sa vám vždy oplatí ! 

Štandardne zamestnávateľ prispieva rovnakou čiastkou ako zamestnanec, v takom prípade môžeme zjednodušene hovoriť o 100% zhodnotení každý mesiac.


Pre niektorých ľudí je ale vstup do 3. piliera povinný. Toto pravidlo platí pre všetkých zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce. Vstúpiť do 3. piliera musia do 30 dní od začatia výkonu týchto prác. Zamestnávateľ  tých zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce je povinný uzatvoriť účastnícku zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou.

Čo v prípade, ak mi zamestnávateľ neprispieva do 3.piliera?

Bez príspevku zamestnávateľa sa vo väčšine prípadov vie sporiteľ pripraviť na dôchodok efektívnejšie ako prostredníctvom doplnkového dôchodkového sporenia.

Na trhu máme viacero foriem investovania s lepším zhodnotením finančných prostriedkov a s nižším poplatkovým zaťažením -Doplnkové dôchodkové spoločnosti si totiž za správu účtujú poplatok.

Ak by  ste sa chceli poradiť ohľadom 3. piliera alebo zistiť viac aj o iných investičných príležitostiach vhodných na sporenie na dôchodok, obráťte sa na nás .

Aj pri sporení na dôchodok platí, že čím skôr začnete, tým väčší výnos môžete očakávať.

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu