Hypotekárny úver vo väčšine prípadov predstavuje záväzok na dlhé roky. Je potrebné ho splácať pravidelne, v požadovanej výške a pokiaľ sa dá tak bez omeškania. Počas tohto dlhého obdobia sa však môže stať, že majiteľ nehnuteľnosti nebude môcť trvalo alebo dočasne svoj dlh splácať kvôli neočakávanej životnej situácii.
Hypotéka a rôzne
neočakávané alebo
komplikované životné
situácie sa dajú skĺbiť. Je
len potrebné komunikovať
o svojich predstavách
dostatočne včas a popísať
svoju predstavu o bývaní
a splácaní.
Táto radostná udalosť zdanlivo nemusí mať vplyv na hypotéku. Ale tým, že vám v rodine vypadne jeden príjem, môžu vzniknúť obavy, či aj v tejto novej situácii dokážete hypotéku spoľahlivo splácať. Počas doby, kedy poberáte materskú alebo rodičovský príspevok je možné dohodnúť sa s bankou na úprave splátkového kalendára.
Zo zákona máte nárok aj na zníženie splátok istiny úveru, ak ste neprekročili v čase podania žiadosti o úver vek 35 rokov (týka sa oboch rodičov). Zníženie je možné počas troch rokov, teda až 36 mesiacov, od narodenia alebo osvojenia dieťaťa.
Po skončení materskej dovolenky, keď začnú obaja rodičia opäť pracovať, sa príjem zvýši. A práve vtedy je dobré využiť možnosť mimoriadnych splátok, aby sa dobehli predchádzajúce tri roky, znížil sa zostatok úveru a vyhli ste sa celkovému preplateniu hypotéky.
Neočakávané životné situácie, vážne ochorenia či úrazy vedúce k strate alebo k zníženiu príjmu netreba podceňovať. Všetky tieto riziká výrazne ohrozujú schopnosť splácať úver.
Najlepším riešením je životné poistenie, ktorým si zabezpečujete seba a svoju rodinu. Môžete si ho nastaviť podľa svojich potrieb aj v závislosti od výšky vašej hypotéky, vášho zdravotného stavu, rizikovosti povolania, podľa toho, či máte deti a podobne.
Je úplne bežné, že manželia riešia po rozvode hypotéku, ktorú si vzali ešte počas trvania manželstva. Rozvodom nekončí povinnosť ktoréhokoľvek z manželov platiť hypotéku. Voči banke sú obyčajne zaviazaní obaja manželia spoločne a nerozdielne.
Akákoľvek dohoda medzi manželmi ohľadom hypotéky (t.j. prenesenie hypotéky len na jedného z manželov alebo rozdelenie hypotéky) nie je pre banku záväzná. Na to, aby bola pre banku záväzná je potrebné, aby túto dohodu akceptovala aj banka.
Poprípade ak sa manželia nedohodnú, tak o vysporiadaní majetku rozhodne súd. Ak ani jeden z exmanželov nechce hypotéku ďalej splácať, je možné nehnuteľnosť na hypotéku predať, vyplatiť banku a zvyšok si rozdeliť.
Smrť najbližších je v rodine vždy smutnou a náročnou udalosťou, s ktorou je ťažké sa vyrovnať. Netreba však zabúdať na povinnosti, ktoré z toho vyplývajú. V prípade ak mal zosnulý hypotéku alebo bol spoludlžníkom na hypotéke, je potrebné čo najskôr doručiť do banky úmrtný list, aby sa určil ďalší postup.
Po úmrtí jediného dlžníka banka zastavuje úročenie úveru na nevyhnutné obdobie – kým neprebehne dedičské konanie. Počas tejto doby má najbližšia rodina priestor na prvotné vysporiadanie sa so situáciou a s riešením procesu dedičského konania.
Obrovskú pomoc v tomto prípade poskytne poistenie smrti k hypotéke, resp. poistenie smrti s klesajúcou poistnou sumou. Tak, ako splácaním úveru záväzok voči banke klesá, tak klesá aj poistná suma rizika smrti.
Ak nemáte uzatvorené poistenie k úveru ani životné poistenie, a prišli ste
napríklad o zamestnanie, môžete sa s bankou dohodnúť na dočasnom
znížení splátok. Tak dokážete preklenúť obdobie, ktoré je nepriaznivé a
obmedzuje vás v tom, aby ste úver splácali včas a v dohodnutej výške.
Či už nastanú radostné zmeny, ako je narodenie dieťaťa, alebo aj tie náročnejšie situácie ako je choroba či rozvod, je dobré mať po ruke niekoho, s kým sa viete poradiť, ako túto situáciu riešiť a aké máte možnosti.