Rozhodnutia jednotlivých poisťovní o novom – vyššom poistnom za PZP (povinné zmluvné poistenie) už postupne prichádzajú do poštových či emailových schránok.
Vaše poistné totiž môže poisťovňa navýšiť nielenže o niekoľko desiatok eur, ale v niektorých prípadoch aj o vyše 100€.
Aj keď poisťovne po pandémii zreteľne zvyšovali poistné, náklady na poistné udalosti rastú výrazne rýchlejšie ako cena poistenia. NBS (Národná banka Slovenska) sleduje pri PZP tzv. kombinovaný ukazovateľ. Ten ak je nad úrovňou 100% hovorí, že poisťovne dosahujú stratu. V novembri 2024 dosiahol kombinovaný ukazovateľ hodnotu 117%, to znamená, že náklady na poistné udalosti a celkovo správu tohto poistenia boli o 17% vyššie ako vybrané poistné.
Vysokú hodnotu kombinovaného ukazovateľa zapríčiňuje:
To všetko sa odzrkadľuje na cenách za PZP. Presnú sumu, o ktorú sa zvýši poistné, však nie je možné jednoznačne určiť, pretože to závisí od viacerých faktorov.
Ponuky PZP, ktoré na Slovensku predáva 10 poisťovní, ovplyvňujú ceny, ktoré určujú 3 najväčšie poisťovne z nich. Ide o Kooperativu, Allianz – Slovenskú poisťovňu a Generali. Tie dlhodobo určujú, ako sa bude výška poistného vyvíjať. Priebežne sa stretneme s rôznymi krátkodobými akciami, kde väčšia alebo aj menšia poisťovňa pripraví akciu pre nejaký segment vodičov za zníženú cenu. Aj tak sa ale žiadna poisťovňa v týchto časoch nevyhne plošnému zvyšovaniu cien.
Poistné počítajú poisťovne podľa vlastných výpočtov úrovne rizika a štatistík. PZP nekryje len samotné poistené vozidlo, ale aj škody, ktoré spôsobí niekomu inému.
Poisťovne ponúkajúce PZP na slovenskom trhu:
Napriek všetkému vyššie spomenutému dobrou správou je, že výšku svojho poistného môžete ovplyvniť aj vy.
V prvom rade si porovnajte ponuky z čo najviac poisťovní, pretože ceny a podmienky sa môžu výrazne líšiť. Využiť môžete na to online kalkulačky alebo kontaktujte svojho finančného poradcu, ktorý navyše vie aj zo skúseností svojich klientov, poradiť napríklad i to, ktorá poisťovňa má čo najbezproblémovejšie plnenia v prípade poistnej udalosti.
Ak svojho finančného poradcu nemáte, resp. nemáte čas alebo len neviete, pre ktorú poisťovňu sa rozhodnúť, aby ste našli ten správny pomer medzi cenou a pokrytím bezpečnosti a komfortu, ktoré PZP môže ponúknuť (ako napríklad asistenčné služby, zabezpečenie odťahu, poistenie čelného skla,…), môžete sa obrátiť na mňa.
Porovnanie ponúk je totiž naozaj dôležité. Rozdiely v cenách poistného môžu byť diametrálne odlišné, keďže každá poisťovňa zvýhodňuje či znevýhodňuje svojich klientov podľa vlastných kritérií.
Na cenových porovnaniach vidieť, ktoré poisťovne sa napríklad snažia nižšou cenou cieliť na vidiek a menšie mestá a kto oslovuje majiteľov áut vo vyššom strednom veku a seniorov.
Poisťovne povinne overujú údaje o škodovosti v registri Slovenskej kancelárie poisťovateľov, čo by malo zabezpečiť spravodlivejšiu cenotvorbu poistného.
Poisťovne uplatňujú tzv. bonus-malus systém. To znamená, že vodiči, ktorí sa nedopustili žiadnych nehôd alebo poistných udalostí môžu získať zľavy a úsporu peňazí na poistnom. Ak je menšia škodovosť na vozidle, tak cena sa nemusí z roka na rok toľko zvyšovať. Avšak v prípade väčšej škodovosti, cena poistného sa spravidla vyšplhá poriadne vysoko.
Výšku poistného môže výrazne ovplyvniť aj trvalý pobyt. Podľa toho poisťovňa vie, kde sa bude vozidlo s najväčšou pravdepodobnosťou pohybovať. Platí pritom, že ľudia s bydliskom vo veľkých mestách, kde je vyšší výskyt dopravných nehôd, môžu mať vyššie ceny PZP.
V prípade mladých vodičov (keďže poisťovňa počíta, že majú málo skúseností) je nárast výšky poistného takmer vo všetkých poisťovniach najvyšší.
Platí, že majitelia nových vozidiel platia za PZP menej peňazí. Staré auto totiž na cestách predstavuje väčšie riziko.
Toto kritérium v súčasnosti zohľadňuje pri cenotvorbe len jedna, a to najnovšia poisťovňa Pillow, ktorá na Slovensku pôsobí od novembra 2023. Poistné sa platí podľa počtu najazdených kilometrov, keďže pri autách, ktoré málo jazdia sa znižuje riziko vzniku poistných udalostí. Ak vodič prejde menej, ako je jeho odhad, poisťovňa Pillow mu vráti peniaze, keď prejazdí viac, vodič zaplatí len za kilometre navyše. Poisťovňa tvrdí, že práve preto ako jediná na slovenskom trhu, nie je stratová.
To sú ďalšie kritéria, ktoré poisťovne prehodnocujú.
Čo v prípade, ak výška nového poistného sa vám zdá vysoká oproti ponukám z iných poisťovní?
Nečakajte a podajte výpoveď hneď ako to bude možné.
Výpoveď môžete podať:
Ak vám končí poistné obdobie a rozhodnete sa zmluvu vypovedať, pozor na termíny. Výpoveď musíte poisťovni poslať aspoň 6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia.
Po uzatvorení zmluvy s poisťovňou môžete do 2 mesiacov vypovedať poistenie bez udania dôvodu. Rovnakú možnosť má aj poisťovňa. Zánik PZP v tomto prípade podlieha 8-dňovej výpovednej lehote.
Najneskôr 10 týždňov pred uplynutím poistného obdobia by vám mala poisťovňa oznámiť novú cenu poistného. Ak s ňou nesúhlasíte, môžete svoje PZP zrušiť. Aj v tomto prípade platí, že písomnú výpoveď musíte poisťovni podať aspoň 6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia.
Ak sa mení výška poistného a poisťovňa vám túto zmenu neoznámila najneskôr 10 týždňov pred uplynutím poistného obdobia, šesťtýždňová lehota pre zrušenie PZP doručením písomnej výpovede sa na vás nevzťahuje.
Ak nie ste spokojný s tým, ako poisťovňa vyriešila vašu škodovú udalosť, do 1 mesiaca od jej oznámenia máte možnosť zmluvu o poistení vypovedať. Zrušenie PZP v tomto prípade podlieha mesačnej výpovednej lehote.
Zrušenie povinného zmluvného poistenia možno zrealizovať kedykoľvek na základe dohody zmluvných strán. V praxi však k tomu dochádza len zriedkavo.
Ak by ste si chceli porovnať ponuky PZP na vaše vozidlo prípadne elektrickú kolobežku či segway, neváhajte ma kontaktovať.
V prípade výhodnej ponuky vám pomôžem vypovedať vašu nevýhodnú poistnú zmluvu.
Nezabúdajte však na to úplne najdôležitejšie, a to: jazdiť opatrne s ohľadom na ostatných účastníkov cestnej premávky.