Dlhodobé investície

2. časť

V predchádzajúcej časti sme sa venovali hlavne krátkodobým investíciám, ale teraz vám chceme ukázať ako čas pracuje pre vás pri dlhodobom investovaní.

Najväčšia výhoda dlhodobého investovania spočíva v rozložení rizika v časovom horizonte. Nemusíte sa trápiť chvíľkovými výkyvmi na finančnom trhu. Ďalšou výhodou je aj daňové zvýhodnenie, ak napríklad ETF fond vlastníte viac ako jeden rok, výnosy z tejto investície nepodliehajú dani z príjmov.

Pri dlhodobom investovaní je dôležité držať sa stanovenej stratégie, nepodľahnúť emóciám. Medzi nevýhody dlhodobého investovania patria poplatky za správu. Tie si vždy dôkladne preštudujte v závislosti od toho, do akých aktív a cez koho sa rozhodnete investovať. Poplatky za správu portfólia v časovom horizonte napríklad 15 rokov sa môžu vyšplhať na celkom vysoké sumy a zbytočne sa oberáte o časť z výnosu.

Čas sú peniaze a pri investovaní čas pracuje pre vás, čím dlhší čas, tým menší význam majú krátkodobé výkyvy na finančných trhoch či striedanie období rastu a poklesu v ekonomike. Dlhodobá investícia je ako stvorená pre tvorbu finančnej rezervy na dôchodok, nemusíte sa báť vyššieho rizika volatility (kolísania na trhu).

Aké sú možnosti dlhodobého investovania:

  • Investovanie do akcií – Akcie sú cenné papiere, s ktorými si investor, alebo teda akcionár kupuje práva podieľať sa na riadení, zisku a likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. Nakupujú a predávajú sa cez brokera s prístupom na svetové burzy. Investícia do akcií jednej firmy je naozaj riskantná. Vystavujete sa veľmi vysokému riziku, že podnikanie danej firmy, a tým aj vaše investovanie do akcií nebude úspešné. Platí veľmi dôležité pravidlo, že každý by mal investovať do akcií v takom podiele, ktorý zvládne, a skôr ako kupovať akcie jednej či niekoľkých firiem, by sa mal zamerať na produkty investujúce do akcií veľkého množstva firiem.
  • Investovanie do podielových fondov – tento druh investovania funguje na veľmi jednoduchom princípe. Je to princíp tzv. kolektívneho investovania, kde väčšie množstvo ľudí zhromaždí svoje prostriedky do určitého fondu. Spravuje ho správcovská spoločnosť, odborníci, ktorí sa tomu venujú, a peniaze investujú na finančných trhoch. Do podielových fondov je možné investovať pravidelne alebo jednorazovo akúkoľvek sumu podľa vlastného rozhodnutia a možností. Je to veľmi jednoduchý a moderný spôsob investovania.
  • Investovanie do komodít – Komodita je surovina, ktorú možno kúpiť a predať alebo vymeniť za suroviny podobnej hodnoty. Vyrábajú a predávajú ich síce rôzni producenti a dodávky od rôznych dodávateľov sú vzájomne zameniteľné, no majú jednotnú kvalitu a hodnotu na globálnych trhoch. Komodity sa delia na tvrdé a mäkké. Medzi komodity patria prírodné zdroje, ktoré sa ťažia, ako zlato, striebro, kaučuk či ropa. Ako mäkké označujeme poľnohospodárske produkty, patrí sem napríklad kukurica, pšenica, káva, kakao alebo cukor. Komodity majú svoju hodnotu a obchoduje sa s nimi na finančných burzách. Do komodít sa dá investovať priamo alebo prostredníctvom podielových fondov. Aj cena komodít kolíše podľa ponuky a dopytu. Vplýva na ňu obrovské množstvo faktorov, napríklad zlé počasie, politická situácia, vojnové konflikty či vývoj USD. To z nich robí extrémne nepredvídateľné aktívum, vhodné pre mimoriadne skúsených investorov.
  • Investovanie do zlata či striebra – Investovanie do drahých kovov ako zlato a striebro patrí k dlhodobo populárnym spôsobom investovania, opäť najmä profesionálnych investorov. Obe patria medzi overené komodity, s ktorými sa obchoduje už stáročia. Stále majú široké využitie a napriek okolnostiam si udržiavajú hodnotu. Do zlata a striebra môže investovať prakticky každý, a to bez ohľadu na to, koľko finančných prostriedkov má k dispozícii. Dá sa to prostredníctvom fyzickej kúpy drahého kovu v podobe napríklad mincí či zlatých tehličiek (treba však pritom počítať s osobitnými nákladmi na uskladnenie či manipuláciu), kúpou akcií ťažobných spoločností, ktoré ťažia alebo predávajú zlato, alebo fondov.
  • Investovanie do nehnuteľností – Investovanie do nehnuteľností láka mnohých, prispieva k tomu aj „hmatateľnosť“ takéhoto investovania. Kým investovanie do rôznych finančných nástrojov je pre bežných klientov „abstraktné“, pri nehnuteľnostiach vedia konkrétne, o aké budovy ide, či v akej lokalite sa nachádzajú. Problémom je, že na investovanie do nehnuteľností je potrebné si pripraviť obrovské sumy, ktoré môžu prekročiť aj stotisícovú hranicu. Investor sa ďalej musí o nehnuteľnosť starať, riešiť jej prípadné opravy, manažovať nájomníkov, aj čeliť výpadkom príjmu v prípade neobsadenosti. Investovanie do nehnuteľností je možné aj prostredníctvom podielových fondov. Takýmto spôsobom sa na výnosoch z realitného sektora dá podieľať aj s minimálnymi sumami. Navyše, starostlivosť o nehnuteľnosti či nájomníkov preberá za investora profesionálny správca.

Možností na investovanie pri dlhodobých cieľoch je dostatok. Odporúčame poradiť sa so skúseným odborníkom vo financiách, ktorý vám pomôže lepšie sa zorientovať a vybrať si vhodný finančný produkt pre vás. Ak chcete dosiahnuť očakávaný zisk a zároveň sa vyhnúť zbytočným poplatkom je lepšie nenechávať nič na náhodu, ale spoľahnúť sa na svojho finančného poradcu. Potom už len čakať a radovať sa z toho, ako bude čas pracovať pre vás a pre vaše peniaze.

Neváhajte nás kontaktovať
Kontakt

Do pozornosti

Office Košice
Office Poproč
Facebook
Google Reviews
©2022 | Vyrobila PROGNESSA
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu