Od pádu americkej banky Silicon Valley Bank (SVB) 9. marca stúpla cena zlata na trhoch o viac ako 10%. Prečo je dôležité držať časť svojho portfólia v zlate? Ako viete najlepšie investovať do zlata?
Žijeme v časoch, kedy sa celý finančný sektor javí pomerne nestabilne. Vidíme to napríklad aj na vysokej volatilite akciového indexu S&P500, ktorý v poslednom roku zaznamenáva oveľa väčšie rozdiely medzi vrcholmi a dnami, ako sme boli zvyknutí. Kolabujú banky, Európu sužuje vojna a nikto nevie, kedy príde ďalší Covid.
Drvivá väčšina peňazí pritom dnes existuje iba v digitálnej podobe. Netreba teda zabúdať na diverzifikáciu svojho investičného portfólia a zahrnúť doň aj komodity. Jednou z najrozšírenejších a najstabilnejších komodít je zlato. Medzi spotrebiteľmi je najpopulárnejšia investícia do zlatých mincí, ktoré sú ľahko prenosné a skladovateľné a keďže sú rozšírené po celom svete, obchodovateľné na primárnom aj sekundárnom trhu.
Zlato sa najviac hodí na dlhodobé investície, hovoríme o minimálne 5-ročnom horizonte. Trvalo 8 rokov, kým zlato zdvojnásobilo svoju hodnotu (od roku 2015), pričom ročné výnosy sa pohybujú medzi 6-10 percentami. Voči akciovému indexu sa pritom zlato správa väčšinou acyklicky. Krásne teda portfólio vyvažuje.
Aké sú výhody investičného zlata?
Pád SVB sme už spomínali, a je zaujímavé pozrieť sa bližšie na jednu z hlavných príčin jej kolapsu. Banka mala málo diverzifikované portfólio a väčšinu svojich aktív investovala do (inak veľmi stabilných) amerických štátnych dlhopisov. Keď ich cena po zvýšení úrokových sadzieb americkým FEDom historicky poklesla a banka bola kvôli zachovaniu likvidity nútená dlhopisy predávať pod cenu, celý systém sa zrútil. Môžeme sa z toho poučiť všetci. Nie len pre veľké banky, ale aj pre obyčajných spotrebiteľov je diverzifikácia portfólia alfou omegou návratnosti a zdravia investícií.
Zlato je považované za hodnotovú rezervu už stáročia. Je to pravdepodobne najstabilnejší uchovávateľ hodnoty na svete. Je odolné voči menovým, inflačným či ekonomickým rizikám, nie je viazané na žiadnu vládu či inštitúciu – je anonymné a nesystémové. Jeho cena sa pritom časom neustále zvyšuje.
Ako sme už spomínali, najvýhodnejšou formou investovania do zlata je práve nákup mincí. Hodnota mince nemusí byť založená iba na obsahu zlata, ale môže mať aj historický alebo kultúrny, či dokonca zberateľský aspekt.
Zlaté mince sú uznávané a akceptované na celom svete, čo im poskytuje vysokú likviditu. Zlato je obchodované na svetových komoditných burzách a zlaté mince môžu byť relatívne ľahko obchodované.
Na rozdiel od ostatných finančných produktov je zisk zo zlata (ale pozor iba fyzického) vyňatý zo zdaňovania. Ak predáte zlato do 5 rokov a zarobíte na tom, štát vám zisk nezdaní.
Ak zvažujte sporenie do zlata, máte v podstate dve možnosti. Buď budete nakupovať fyzické zlato, alebo virtuálne zlato formou tzv. Golden ETFs. Tie sú naviazané na trhovú cenu zlata a sú ľahko a rýchlo obchodovateľné, neviete si ich ale neskôr za reálne zlato zameniť. Na druhej strane vám odpadajú starosti s jeho držaním a skladovaním.
V prípade, že máte záujem o investíciu do zlatých mincí, najpredávanejšou zlatou mincou v Európe je Wiener Philharmoniker vydávaná Rakúskou národnou bankou. Váži presne jednu uncu a je to 24 karátové zlato najvyššej rýdzosti 999,9. V čase konverzie Shillingu na Euro roku 2001 mala minca nominálnu hodnotu 100€, v súčasnosti sa na trhoch predáva za cca 2000€.
Sporenie do zlatých mincí prebieha formou pravidelných mesačných splátok, pričom po dosporení na hodnotu mince príde táto klientovi domov. S nami máte navyše garanciu o 5% vyššej ceny v prípade spätného odkupu a 6% poplatok spoločnosti sa presúva na nákup zlata.
Radi vám s touto investíciou poradíme.